کاروان را برای بعد از مرگم خوانده‌ام! غلامحسین بنان؛

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی و هنری «رادنواندیش»؛ هشتم اسفند ماه مصادف با سالروز درگذشت استاد غلامحسین بنان نوری اولین خواننده ایرانی آشنا با خط بین‌المللی موسیقی (نت خوانی) است.

بنان اواخر سال 1321 وارد رادیو شد و با همکاری هنرمندانی چون روح‌الله خالقی صدای او به گوش مردم رسید و از ابتدا در برنامه‌های گل های جاویدان ، گل های رنگارنگ  و برگ سبز شرکت داشت؛ برنامه هایی که از حضور اساتید برجسته ای چون روح الله خالقی، ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، احمد عبادی، حسین تهرانی، علی تجویدی و … بهره می برد.

بنان پس از حادثه تلخ تصادف و آسیب دیدگی چشمانش، تصمیم گرفت در آثار هنری خود بازنگری کند تا حدی که نقل شده: «من از این پس کوشش می‌کنم آثاری اجرا کنم که واجد وزنی شاد و شعری امیدوارکننده‌است. من جداً از ادامه شیوه قدیم که شباهت به مرثیه خوانی دارد خسته شده‌ام، البته در این زمینه سازندگان آهنگ باید با من یاری و همکاری کنند.»

وی که به دلیل افسردگی و مشکلات دستگاه گوارشی دارفانی را وداع گفت، بهترین اثر خود را «حالا چرا» و «کاروان» می‌دانست (به تصریح پری دخت آور، همسرش) و می‌گفت: «کاروان را برای بعد از مرگم خوانده‌ام».

الهه ناز، ای ایران، آذربایجان، آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا، بهار دلنشین، بوی موی جولیان، توشه عمر، خاموش و … برخی از بیشمار آثار به یادگار مانده از بنان است.

 

در ادامه لینک دانلود بخشی از آهنگ کاروان با صدای استاد غلامحسین بنان را آورده ایم.

فایل ها برای دانلود

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *