نقد وظیفه نظارتی دفتر موسیقی؛ لزوم تعریف مدون وظایف نظارتی دفتر موسیقی/ نظارت مقدم بر کنترل است

مولف کتاب «طرح جامع موسیقی کشور» معتقد است هنوز تعاریف مشخصی از «نظارت»، »ارزیابی» و «کنترل کیفی» از سوی متولیان فرهنگ از جمله دفتر موسیقی ارشاد ارائه نشده است.

بردیا صدرنوری نوازنده، ناشر و مولف کتاب «طرح جامع موسیقی کشور» در گفتگو با خبرنگارمهر با اشاره به چالش‌ها و مشکلات پیش روی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ در حوزه نظارت کیفی آثار موسیقایی بیان کرد: حوزه تخصصی و تحصیلی من در دانشگاه مهندسی و مدیریت است و آنچه بنده در طول تحصیلات دانشگاهی فرا گرفته‌ام دلالت بر این نکته دارد که بین «نظارت» و «کنترل کیفیت» و بین «ایجاد محدودیت» و «مراقبت» تفاوت‌های زیادی وجود دارد و می‌توانیم درباره هرکدام از این‌ها تحلیل‌ها و بررسی‌های علمی‌ زیادی انجام دهیم.

صدرنوری نکته مهم در چارچوب وظایف نظارتی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ارایه نشدن تعاریف فوق و چگونگی اعمال آن‌ها به ذی‌نفعان یعنی هنرمندان و موسسات فرهنگی و هنری و اهالی فرهنگ و هنر دانست.

مدیر موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» ادامه داد: شما به وظایف مدون دفتر موسیقی توجه کنید، اولین بند آن تدوین سیاست‌های اجرایی، هدایتی و حمایتی برای اعتلای موسیقی ایرانی است. یعنی می‌بایست مجموعه‌ای از روش‌ها و شاخص‌ها طراحی و تدوین و به صورت شفاف در اختیار همگان قرار گیرد تا هم دست اندرکاران اداری و هم هنرمندان و موسسات بدانند چگونه عمل کنند تا دچار برخوردهای سلیقه‌ای و یا انحرافات اجرایی نشوند.

نظارت مقدم بر کنترل است

صدرنوری در تبیین مفاهیم نظارت و کنترل گفت: باید توجه شود که بین نظارت (Supervision) و کنترل (Control) در ادبیات علمی‌ تفاوت وجود دارد. وقتی در حوزه مدیریت بحث «نظارت» به میان می‌آید، یعنی شما فرآیند انجام کار را مشاهده می‌کنید و بر اساس یک مجموعه سنجش و مقایسه با یک سری استاندارد، انحرافات احتمالی یا صحت انجام کار را مشخص می‌کنید. اما در «کنترل»، شما با اقدامات اجرایی خود انحرافات را به نقطه درست یا به حداقل می‌رسانید و عملیات اصلاحی انجام می‌دهید.

وی افزود: بنابراین تعاریف، نظارت مقدم بر کنترل است. در این میان آنچه مهم است شفاف بودن چگونگی عمل و پرهیز از زیاده‌روی‌ها و خروج‌های احتمالی از منطق‌های قانونی است. به‌عنوان مثال وقتی معاونت فرهنگی ارشاد به یک کتاب مجوز رسمی‌ می‌دهد و بعد برای استفاده از محتوای همان کتاب (شعر یا هر روایت دیگر) در یک موسیقی یا تئاتر مجبور به اخذ مجوز دوباره هستید، یعنی متولیان امر فرهنگ به یک اجماع نظر در مورد شاخص‌های ارزیابی، نظارت و کنترل نرسیده‌اند. برای همین دیده می‌شود با تغییر مدیریت‌ها و حتی کارمندان، تفاوت در رویه‌ها ایجاد می‌شود. این امر مربوط به یک دوره مدیریتی خاص هم نیست و همواره این معضل وجود داشته است.

آیا شاخصه‌ها تعیین و تعریف شده اند؟ سنجض و ارزیابی شاخصه‌ها چگونه انجام می‌شود؟ اگر تعریف شده‌اند چگونه است که اینقدر اشعار و ترانه‌های بی‌محتوا، ملودی‌های وارداتی، اجرای غیرزنده (پلی بک) بر روی صحنه کنسرت به چشم می‌خورد.  اساسا  آیا در این فضا شعر حافظ و سعدی و فردوسی نیازمند اخذ مجوز است!؟ مدیر موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» با بیان این نکته که برای ساماندهی این فضا قطعا باید در تعاریف واژگان کلیدی به تفاهم رسید، گفت: بازهم تاکید می‌کنم در نهادی مانند دفتر موسیقی ارشاد باید مشخص شود که موضوع «نظارت» بر اساس چه شاخصه‌هایی انجام می‌شود. اصلا در این چارچوب، نظارت کیفی روی چه موضوعی استوار است؟ آیا این نظارت روی فرآیند است یا روی محصول؟ آیا شاخصه‌ها تعیین و تعریف شده‌اند؟ سنجش و ارزیابی شاخصه‌ها چگونه انجام می‌شود؟ اگر تعریف شده‌اند چگونه است که این‌قدر اشعار و ترانه‌های بی‌محتوا، ملودی‌های‌ وارداتی، اجرای غیرزنده (پلی بک) بر روی صحنه کنسرت به چشم می‌خورد. اساسا آیا در این فضا شعر حافظ و سعدی و فردوسی نیازمند اخذ مجوز است!؟

نقش صداوسیما در تخریب سلیقه موسیقایی مردم

صدرنوری اظهار کرد: در تمام کشورهای دنیا بسته به نظام سیاسی و اجتماعی موجود، نظارت و حتی ممیزی هم هست، اما وجه تمایز ما با آن‌ها در این است که آن‌ها روی عرضه موسیقی خوب تاکید بسیار ویژه‌ای دارند. آن‌ها از موسیقی فرهنگی حمایت می‌کنند و از کودکی گوش‌ها را به شنیدن موسیقی خوب عادت می‌دهند، از طرفی آنقدر تنوع موسیقایی وجود دارد که شنونده می‌تواند دست به انتخاب بزند. اما شما در ایران خیلی حق انتخاب موسیقایی ندارید. صداوسیما به عنوان فراگیرترین رسانه در بسیاری مواقع، بدترین نوع موسیقی را به خورد مردم می‌دهد و مهمترین نقش را در تنزل سلیقه موسیقایی مردم و خراب کردن گوش مردم داشته است.

 طراح و مدیر برگزاری جشنواره موسیقی نوای خرم افزود: همواره و در طول سنوات، سیاست دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ بر اساس محدودیت‌ها و مضایقی که برایش وجود داشته، سیاستی منفعلانه بوده است که به نظر باید روی آن یک باز تعریف اساسی کرد و تا جایی که اطلاع دارم این اتفاق در حال انجام است و در تلاشند تا رویه‌ها را بازنگری کنند. البته ما طی سال‌های گذشته در کتاب «طرح جامع موسیقی کشور» به این موضوع اهمیت فراوانی دادیم. من معتقدم باید روی سه حوزه «هدایت»، «حمایت» و «نظارت» دریچه نویی در دفتر موسیقی وزارت ارشاد گشوده شود تا دوستان تکلیف شان را با خود، با متولیان فرهنگ و هنر، با هنرمندان و موسسات هنری و با مردم مشخص کنند و بر اساس یک نقشه راه بتوانند در جهت حمایت از تولید آثار موسیقایی متناسب با فرهنگ ایرانی تسهیلاتی را برای هنرمندان و مخاطبان فراهم کنند.

شفاف نبودن برخورد سلیقه‌ای به همراه دارد

صدرنوری افزود: در برخی کشورهای اروپایی از مالیاتی که اخذ می‌گیرند به طبقات ضعیف‌تر جامعه سهمیه بلیت کنسرت، تاتر و سینما می‌دهند تا آن‌ها هم از این حوزه بهره‌مند شده و احساس نامناسبی در کنار طبقات قوی‌تر نداشته باشند. ما باید به این مفهوم برسیم که حمایت یا نظارت در چه سطحی باید تعریف شود؟ قطعا در این شرایط است که هم نوع موسیقی فاخر این سرزمین از نسل گذشته چون موسیقی خرّم‌ها و بدیعی‌ها گرفته تا نسل فعلی چون علیزاده‌ها و کلهرها به درستی معرفی شده و هم وجه تجاری و اقتصادی موسیقی ما که لازمه ادامه حیاتش است دارای چارچوبی نظام‌مند می‌شوند.

این نوازنده پیانو تاکید کرد: دیگر وقت آن رسیده که حلقه مفقوده موسیقی ایران را با کمک یکدیگر پیدا کنیم. ما باید به دستورالعمل مشخصی در حوزه هدایت، حمایت و نظارت‌های دولتی برسیم و بدانیم که با در نظر گرفتن چنین رفتارهای مدیریتی است که می‌توانیم شرایط کیفی فعالیت‌های موسیقایی کشور را ارتقا بخشیم. من به هیچ عنوان مخالف نظارت و حتی کنترل نیستم، اما قطعا باید قاعده مند، رویه مند و شفاف باشد.

وی در پایان گفت: اگر اینگونه نباشد با رفتن یک مدیر یا کارمند و ورود یک مدیر یا کارمند جدید همه چیز تغییر پیدا می‌کند. متاسفانه این معضل چالش کلی نظام اداری کشور و بسیاری از سازمان‌هایی است که به نوعی با مجوز دادن سر و کار دارند و این ناشفافی است که برخوردهای سلیقه‌ای را به دنبال دارد و نقطه شروع بسیاری از رانت‌ها و فسادهاست. اغلب فعالیت‌های مدیریتی ما در حوزه فرهنگ و هنر قائم به فرد است که فضای موجود را دچار چالش می‌کند. از طرفی حوزه مظلوم فرهنگ و هنر به شدت دچار آفت سیاست زدگی و برخوردهای سیاسی است و همین جاست که باید با استفاده از علوم مدیریتی به فکر آرام تر کردن فضا برای انجام کارهای کیفی‌تر باشیم.

نکوداشت خواننده «سحرگهان» در تالار وحدت

آیین نکوداشت قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایران روز یکشنبه چهارم شهریور ماه با حضور تعدادی از علاقه مندان و هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

آیین نکوداشت قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایران ساعت ۲۱:۳۰ روز یکشنبه چهارم شهریور ماه توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» به مدیریت بردیا صدر نوری و مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

در این مراسم که با حضور پیشکسوتان، هنرمندان برگزار می شود، ارکستر «مهر» به رهبری ناصر ایزدی و خوانندگی امیر رفعتی و محمد صرفه­ جو چند آهنگ از هنرمندان سرشناس ایرانی را اجرا می کنند. پخش نماهنگی از زندگی و فعالیت های قاسم رفعتی به همراه اظهارنظر تعدادی از هنرمندان موسیقی کشورمان درباره این هنرمند و اجرای همنوازی پیانوی بردیا صدرنوری و ویولن علیرضا چراغچی بخش های دیگر مراسم را تشکیل می دهند.

استاد قاسم رفعتی فراگیری موسیقی را از ۱۲ سالگی زیر نظر مسعود حسنخانی آغاز کرد و طی این مدت به فراگیری گوشه ها و مقام های آواز ایرانی پرداخت. وی برای گسترش آموخته های خود نزد محمود کریمی رفت و بیش از هفت سال به تکمیل آموخته های خود پرداخت.

این خواننده موسیقی ایرانی طی دهه های گذشته ضمن تولید چندین اثر ماندگار با هنرمندانی چون محمدرضا شجریان، حسین یوسف زمانی، حسن یوسف زمانی و بسیاری دیگری همکاری داشت. آواز «سحرگهان» استاد رفعتی سال‌های متمادی است که در ماه رمضان از رسانه ملی پخش می‌شود.

آیین نکوداشت قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایران ساعت ۲۱:۳۰ روز یکشنبه چهارم شهریورماه در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

علاقه­مندان به حضور در این مراسم می­توانند ضمن تماس با مؤسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش با شماره تلفن 8-88528147 کارت ورود در این مراسم را دریافت نمایند.

پوستر پنجمین جشنواره و جایزه «نوای خرّم» منتشر شد

با طراحی پرهام عرب

پوستر پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) با طراحی پرهام عرب منتشر شد.

به گزارش دبیرخانه جشنواره و جایزه همایون خرّم، پوستر پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم 5) چند روز بعد از اعلام فراخوان شرکت متقاضیان در این رویداد، با طراحی پرهام عرب از هنرمندان گرافیست کشورمان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

پرهام عرب درباره محتوای تصویری پوستر این دوره از جشنواره توضیح داده است: «طراحی پوستر جشنواره نوای خرّم همواره برای بنده شیرین و جذاب بوده و هر زمان که جهت رسیدن به ایده تلاش می کنم توجه روح استاد همایون خرّم را احساس می کنم و در پی این هستم تا علاقه ایشان به گسترش موسیقی اصیل ایرانی را به نسل های آینده در قالب یک تصویر نشان دهم. امیدوارم که طراحی انجام شده با رضایتمندی روان استاد و علاقه مندان عرصه موسیقی همراه باشد.»

پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) با هدف ارتقای سطح هنری و موسیقایی و استفاده از نمونه ها و الگوهای موجود در هنر ایرانی برای هنرمندان گروه سنی زیر ۱۸ سال، ۸ تا ۱۶ آذر ماه سال سال ۹۷ توسط مؤسسه فرهنگی و هنری «رادنواندیش» با مدیریت بردیا صدرنوری و دبیری ناصر ایزدی در فرهنگسرای نیاوران تهران و تالار وحدت برگزار می شود.

در این دوره از جشنواره که همچون دوره‌های گذشته، با همکاری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میزبان دوستداران موسیقی اصیل ایرانی است، نوازندگان  تمامی سازها، خوانندگان و همچنین گروه‌های موسیقی کودک و نوجوان داوطلب (کمتر از ۱۸ سال) می‌توانند با اجرای یکی از تصانیف و یا قطعات بی‌کلام استادان روح‌الله خالقی، مجید وفادار، مهدی خالدی، علی تجویدی، همایون خرّم، حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی و اسدالله ملک که به شکل رسمی عرضه شده، به صورت تک‌خوانی، تک‌نوازی، هم‌خوانی، هم‌نوازی و گروه‌نوازی در این جشنواره شرکت کنند.

به صد سو…

«به صد سو…» به آهنگسازی و نوازندگی سپاس صدر نوری از سوی موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» در قالب یک اثر تلفیقی متفاوت روانه بازار موسیقی شد.

سپاس صدرنوری که پیش از این نیز آلبوم «در آغوش رنگ ها» را در بازار موسیقی منتشر کرده بود، درباره محتوای تازه ترین اثر موسیقایی خود بیان کرد: ضبط و تولید آلبوم «به صد سو…» از اواخر تابستان سال ۹۶ آغاز شد، البته در ابتدا قرار بود این اثر در استودیو«پاپ» به مدیریت زنده یاد ناصر فرهودی و سپس استودیو حوزه هنری انجام گیرد، اما در نهایت تصمیم بر این شد که تمامی مراحل مربوط به ضبط، میکس و مستر اثر در استودیوی «شهر صدای پارسیان» به مدیریت آیدین الفت صورت گیرد. در این مرحله امید نیک بین از صدابرداران بسیار خوب حوزه موسیقی کنار ما حضور داشت که جا دارد از زحمات فراوان او در این بخش قدردانی ویژه ای داشته باشم.

وی ادامه داد: این آلبوم به صورت تک نوازی پیانو منتشر شده و می توانم بگویم در مقایسه با آلبوم قبلی ام «در آغوش رنگ ها» ، اثری متفاوت به حساب می آید. به هر ترتیب آنچه مخاطب در این آلبوم با آن مواجه می شود، اجرای یک اثر تک نوازی در حوزه موسیقی ایرانی است که با تلفیقی از فواصل و سبک های مختلف موسیقی به مخاطبان عرضه شده و فکر می کنم با توجه به تلاش برای خلق یک محتوای متفاوت مخاطب می تواند فضای تازه ای را در گوش شنیداری خود تجربه کند.

این نوازنده پیانو بیان کرد: من در این اثر موسیقایی تمام تلاش خودم را انجام دادم تا با ورود به یک فضای جدید در حوزه نوازندگی تجربه ای را پیش روی مخاطبان قرار دهم که همه سلایق بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. به هر حال تلفیق موسیقی ایرانی با گونه های دیگر موسیقی دربرگیرنده ورود به جریانی از نوازندگی است که می تواند تجربه های بسیار ارزشمندی را برای یک نوازنده به ارمغان بیاورد و امیدوارم آنچه برای این کار با توجه به ذهنیاتم از موسیقی ایرانی تولید شده، بتواند موسیقی متفاوتی را در گوش شنیداری مخاطب ثبت کند.

آلبوم «به صد سو…» به آهنگسازی و نوازندگی پیانو سپاس صدرنوری توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

آیین نکوداشت وارطان ساهاکیان آهنگساز و مدرس پیشکسوت موسیقی کشورمان سه شنبه شب نهم مرداد ماه با حضور مخاطبان و هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

آیین نکوداشت وارطان ساهاکیان آهنگساز و مدرس پیشکسوت موسیقی کشورمان سه شنبه شب نهم مرداد ماه توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» به مدیریت بردیا صدرنوری و مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در تالار وحدت تهران برگزار شد. در این مراسم تعدادی از هنرمندان کشورمان به صورت گروهی و تک‌نوازی برنامه هایی را پیش روی مخاطبان قرار دادند.

پخش نماهنگ زندگی و فعالیت های وارطان ساهاکیان، اجرای گروه کُر «اردیبهشت» به رهبری حمید عسگری، اجرای آهنگ «بنی آدم اعضای یک پیکرند» به آهنگسازی وارطان ساهاکیان، اجرای تک نوازی پیانو فراز میرطباطبایی با اجرای قطعاتی از سرگئی راخمانینوف و فردریک شوپن، پخش آهنگ محلی «دِی بلال»، اجرای تک نوازی پیانو سپاس صدرنوری (قطعه به صد سو … از ساخته‌های ایشان)، پخش کلیپی از چهار هنرمند در قدردانی وارطان ساهاکیان و اهدای چند لوح قدردانی از سوی موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش»، ارکستر «چکاوک» به سرپرستی رضا شایسته، دانشجویان و هنرجویان وارطان ساهاکیان و شورای خلیفه گری ارامنه تهران بخش های مختلف برنامه شب گذشته را تشکیل می داد.

وارطان ساهاکیان پس از برگزاری مراسم قدردانی خود که در حضور لوریس چکناواریان، بردیا صدرنوری مدیرمسئول و ناصر ایزدی مدیر بخش موسیقی موسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» انجام گرفت با قدردانی از دست اندرکاران این برنامه توضیح داد: بسیار خوشحالم که در چنین شبی توانستم در خدمت شما عزیزان باشم. به هر ترتیب بردیا صدرنوری و همکارانش در موسسه «راد نو اندیش» همواره در راه تجلیل از هنرمندان قدم های خیری بر می دارند که واقعا برای جامعه موسیقی انرژی بخش است. من لازم است در همین جا بار دیگر مراتب تشکر و قدردانی خودم را از هنرمندان، دانشجویانم ، شورای خلیفه گری ارامنه و باشگاه آرارات تهران اعلام کنم که امشب برای من سنگ تمام گذاشتند.

وی ادامه داد: همه استادانی که امشب در برنامه حضور دارند هر کدام وزنه های موسیقی کشورمان هستند که من با دوستی آنها افتخار می کنم و چه ارزشمند بسیاری از شما هنرمندانی که امروز اینجا هستید روزگاری از دانشجویان بودید و حالا همکاران من در عرصه موسیقی شده اید. من با عشق به همه شما هنرمندان پیشکسوت و جوان افتخار می کنم و بر خود می بالم که به عنوان یک معلم توانستم ۲ نسل از هنرجویان موسیقی را تربیت کنم.

این آهنگساز پیشکسوت موسیقی کشورمان در بخش پایانی صحبت های خود گفت: من در سال های ابتدایی فعالیت موسیقایی ام آنچنان به تدریس علاقه ای نداشتم و به این شغل فقط به عنوان پیشه ای نگاه می کردم که در کنار سایر فعالیت هایم قرار دارد اما با عشقی که از شما دانشجویان و هنرمندان شریف موسیقی ایران گرفتم اکنون افتخار می کنم که معلم هستم و توانسته ام به سهم خود تربیت کننده ۲ تا سه نسل موسیقی این سرزمین باشم.

میلاد کیایی، لوریس چکناواریان، تقی ضرابی، محمد اسماعیلی، سعید ثابت، فضل الله توکل، اسماعیل تهرانی،پری ملکی، بیژن بیژنی، اسماعیل آذر، احترام برومند، حسین توکلی، رضا خرم، سالار عقیلی، حریر شریعت زاده، علی جعفری پویان، رضا شایسته، یارتا یاران، حسین مظفری، انوشه جم، مجید واصفی، حمید خزاعی، آرش سزاوار، مجید عسگری و تعدادی دیگر از هنرمندان از مهمانان ویژه آیین نکوداشت استاد وارطان ساهاکیان بودند.

بردیا صدرنوری مدیرمسئول، ناصرایزدی مدیر موسیقی، مریم فراهانی مدیر اجرایی، پرهام عرب مدیر طراحی و تبلیغات، مهرناز کرمی مشاور هنری، محسن آزاده عکس و کلیپ، زهرا آبگون، امیرحسین مقدم، یزدان صادقی، مریم صدرنوری هماهنگی، اداری و تبلیغات و جواد شهبازی پشتیبانی گروه اجرایی آیین نکوداشت وارطان ساهاکیان را تشکیل می دادند.

آئین نکوداشت “استاد وارطان ساهاکیان” در تالار وحدت برگزار می شود

به همت مؤسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش و با مشارکت بنیاد فرهنگی و هنری رودکی، آئین نکوداشت آهنگساز و استاد برجسته موسیقی “وارطان ساهاکیان” در تالار وحدت تهران برگزار می­شود.

در این مراسم که با حضور جمعی از هنرمندان و اساتید برجسته هنر برگزار می­شود، از خدمات ارزنده این استاد که تربیت و پرورش شاگردان بسیار در عرصه ­های گوناگون موسیقی، ساخت آثار متنوعی همچون موسیقی متن فیلم سگ کشی اثر بهرام بیضایی و آهنگ بنی آدم را در کارنامه خود دارد، تجلیل می­شود.

پخش چند اثر از ساخته­ های ایشان، اجرای قطعاتی از موسیقی فولکوریک ایران توسط گروه کر اردیبهشت به رهبری دکتر حمید عسگری، پخش نماهنگی از زندگی این هنرمند که با صحبت­های تعدادی از هنرمندان پیشکسوت و شاگردان ایشان همراه است و اجرای پیانو توسط شاگردان استاد ساهاکیان، قسمت­های مختلف این برنامه را تشکیل می­دهد.

این مراسم در روز سه شنبه مورخ 09/05/1397ساعت 21:30 در تالار وحدت تهران برگزار می­شود.

علاقه­مندان به حضور در این مراسم می­توانند ضمن تماس با مؤسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش با شماره تلفن 8-88528147 کارت ورود در این مراسم را دریافت نمایند.