زنگ آغاز ششمین «نوای خرم» به صدا درآمد/ شروعی برای یادآوری

با اجرای آثار منتخب دوره پنجم؛

آیین آغاز ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) پنجشنبه شب ششم تیرماه با حضورتعداد زیادی از مخاطبان و هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزارشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ششمین جشنواره موسیقی نوای خرّم، آئین آغاز ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) پنجشنبه شب ششم تیرماه با حضورتعداد زیادی از مخاطبان و هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان و نیز اجرای هنرمندان و گروه‌های منتخب ادوار گذشته این رویداد موسیقایی در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزارشد.

رضا خرّم فرزند زنده یاد همایون خرّم و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره موسیقی «نوای خرّم» در این مراسم به نمایندگی از خانواده مرحوم همایون خرّم که تعدادی از آنها نیز در برنامه حضور داشتند، ضمن قدردانی از تمامی هنرمندان و افرادی که در برگزاری جشنواره موسیقی نوای خرّم همکاری داشتند، توضیح داد: طی این سال‌ها به همراه دوستانم در مؤسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» به مدیریت دوست عزیزم بردیا صدرنوری تمام تلاشمان را انجام دادیم تا با تمام سختی‌ها و مشقت‌ها بتوانیم رویدادی را مدیریت کنیم که به اعتقاد من از هر جهت رویداد سالمی است. من فکر می‌کنم ما کمتر جشنواره خصوصی در حوزه موسیقی را داریم که بتواند این چنین سلامت به فعالیت خود ادامه دهد.

اظهارات صریح فرزند زنده یاد همایون خرّم درباره داوری جشنواره

وی با اشاره به روند ارزیابی و انتخاب آثار برگزیده این رویداد موسیقایی ویژه گروه سنی کودک و نوجوان ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مواردی که لازم می دانم در اینجا به آن اشاره‌ای داشته باشم بحث رقابتی جشنواره است که برخی از استادان و مربیان گروه‌های شرکت کننده توقع دارند که گروه‌ها و هنرمندان زیر مجموعه آنها همگی رتبه اول جشنواره را کسب کنند و اگر اتفاقی غیر از این بیفتد در دوره بعد مانع حضور هنرجویان خود برای شرکت در جشنواره می‌شوند. من اینجا قاطعانه اعلام می‌کنم تمام تلاش‌ها از سوی ستاد جشنواره و هیأت داوران در دوره‌های گذشته مبتنی بر این قاعده بوده که تمامی آثار شرکت کننده با بالاترین حد رعایت عدالت و انصاف مورد ارزیابی و داوری قرارگرفته و هیچ حقی در جریان داوری‌ها خورده نشود.

عضو شورای سیاستگذاری جایزه و جشنواره موسیقی نوای خرّم بیان کرد: به طورحتم حضورهنرمندان در یک جشنواره رقابتی و سلامتی چون جشنواره موسیقی نوای خرّم دارای ویژگی‌هایی هست که نباید این ویژگی‌ها را دست کم گرفته و فقط به کسب مقام اول و دوم و سوم فکر کرد. من پیشنهاد می‌کنم مربیان و استادانی که هنرجویان عزیزشان رو راهی جشنواره‌های موسیقی می‌کنند قبل از اینکه به موضوع اول و دومی آنها توجه داشته باشند شرایطی را فراهم کنند که بیشتر جنبه روانشناختی داشته و می‌تواند آنها را برای حضور در آینده‌ای درخشان و ممتاز آماده سازد.

فراموش نکردن اصالت‌ها در کنار حق شناسی

فرزند زنده یاد همایون خرم افزودیکی از مهم‌ترین خصلت‌های رفتاری پدرم در حوزه موسیقی این بود که همه هنرمندان را به یک چشم نگاه می‌کرد و تا آنجا که می‌توانست تلاش می‌کرد این ویژگی رفتاری را به اطرافیان خود تعمیم دهد. به هر حال من فکر می‌کنم تمامی تلاش دست اندرکاران جشنواره موسیقی نوای خرم هم این است که به این الگوی رفتاری پدرم توجه ویژه ای داشته و در داوری‌ها نهایت تلاششان را انجام دهند تا اولاً فردی از ما مکدر نشده و دوماً تمامی آثار راه یافته با یک الگوی موسیقایی درست و علمی مورد ارزیابی و داوری قرار گیرند.

خرّم گفت: امروز خانواده جشنواره موسیقی نوای خرّم یک خانواده دو هزار نفری است که برای رسیدن به دوره ششم آن تلاش‌های بسیار سختی و طاقت فرسایی انجام گرفته و من لازم است در اینجا تشکر ویژه ای از بردیا صدرنوری در قامت مدیر جشنواره داشته باشم که در کنار سایر همکاران مؤسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» که جمعیت زیادی هم نیستند توانسته رویدادی محترم، پویا و تأثیرگذاری را در حوزه موسیقی کشور برگزار کند. ما باید حق شناس چنین رویکردی باشیم و بدانیم که برگزاری چنین رویدادهایی در بخش خصوصی که از حمایت‌های دولتی برخوردار نیست کار بسیار سختی است که می‌توانست در همان دوره‌های اول به فراموشی سپرده شود. من قبلاً هم در گفتگوهای رسانه‌ای خودم به این نکته اشاره داشتم که اگر بخواهیم برای جشنواره موسیقی «نوای خرّم» اسم معنایی پیدا کنیم باید نام آن را جشنواره «یادآوری» بگذاریم تا در آن به کودکان و نوجوانان هنرمند یاد بدهیم که در روزمرگی‌ها روزگار فارغ از کار هنری که انجام می‌دهند، اصالت‌ها را فراموش نکنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: ما اعتقاد داریم موسیقی که در جشنواره نوای خرّم معرفی می‌شود یک موسیقی با اصالت است که می‌تواند در یک فضای کاملاً پاک، سالم و هنری نکته مهم حفظ اصالت‌ها را به عموم جامعه منتقل کند. اتفاقاً تاریخ هم نشان داده که همین موسیقی‌ها بوده که توسط هنرمندانی بزرگ و شریف به یادگار باقی مانده و آنچنان با ارزش بوده‌اند که هیچ گاه هم از ذهن مردم پاک نمی‌شوند. من قطعاً بر این باورم که جشنواره موسیقی نوای خرّم یک رویداد سلامت و ارزشمندی است که تلاش کرده با تمام سختی‌ها و مشکلات مالی که بر سر راهش قرار داشته در قامت یک رویداد غیر دولتی برای حفظ اصالت‌ها با هنر هنرمندان کودک و نوجوان گام‌های ارزشمندی را بردارد. اصلاً همین که امشب هنرمندان و استادان بزرگی چون فضل الله توکل، وارطان ساهاکیان، فریدون شهبازیان، میلاد کیایی، افلیا پرتو، مزدا انصاری، بابک شهرکی، بهناز ذاکری، حمید رضا عاطفی، حسین مظفری و … در کنار ما حضور دارند خود نشان راه سلامتی است که این جشنواره در پیش روی خود قرار داده است.

اجرای گروه‌های منتخب دوره پنجم

اجرای گروه آموزشگاه «هزاردستان» به سرپرستی جاوید رضایی از رشت با قطعات «بهارمن» و «چهارمضراب چهارگاه» ساخته استاد علی تجویدی، تک نوازی ویولن صدرا فلاحی از شهر بروجرد با اجرای قطعه «راز دل» اثر استاد همایون خرّم، تک نوازی سنتور فرنوش اصلانی از تهران با اجرای قطعه «بازگشته» به آهنگسازی استادعلی تجویدی، اجرای گروه آموزشگاه «الف» با هنرمندی آیدا عبدالمالکی نوازنده تمبک، ایلیا علیمی نوازنده سنتور و مهدیس هاتف، اجرای گروه «شب نورد» از آموزشگاه «سپاهان سینا» شهر اصفهان با قطعات «می و میخانه» و «سنگ خارا» اثر استاد علی تجویدی، تک نوازی تار عرشیا عقیلی از کرج با اجرای قطعه «در سکوت شب» ساخته استاد پرویز یاحقی، تک نوازی پیانو عسل پاکزاد از تهران با اجرای قطعه «کعبه دل‌ها» ساخته استاد حبیب الله بدیعی و اجرای ارکستر «باران» به سرپرستی وحید خرّمی از قم با قطعات «برآسمان نوشته» و «رفته» ساخته استاد همایون خرّم و پخش کلیپی از فعالیت سال‌های گذشته ستاد جشنواره موسیقی نوای خرّم، بخش‌های مختلف آئین آغازین ششمین جشنواره موسیقی نوای خرّم را تشکیل می‌دادند.

بردیا صدرنوری مدیر مؤسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش»، ناصرایزدی مدیر موسیقی، مریم فراهانی مدیر اجرایی، پرهام عرب مدیر طراحی و تبلیغات، مهرناز کرمی مشاور هنری، شاهو زندی سازنده کلیپ، کیان پایمرد شبکه‌های اجتماعی، زهره آبگون، مهتا کریمی، امیرحسین مقدم و یزدان صادقی هماهنگی و اداری، جواد شهبازی پشتیبانی و زهرا تقی ملأ مجری، عوامل اجرایی آئین آغازین ششمین جشنواره موسیقی نوای خرّم را تشکیل می‌دادند.

شایان ذکر است فراخوان ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) طی روزهای آینده از طریق روابط عمومی جشنواره منتشر می‌شود.

در ادامه عکسهایی از این مراسم (عکس: پرهام عرب) را ببینید

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *