استاد همایون خرّم برکت جشنواره است پیام بردیا صدرنوری مدیر جشنواره به مناسبت پایان ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم6)؛

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش؛ پیام بردیا صدرنوری مدیر جشنواره به مناسبت پایان ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم6) منتشر شد.

متن پیام به شرح زیر است؛


به نام آفریدگار مهربان

همراهان سلام؛

به عنوان مدیر جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) وظیفه خود می دانم تا ضمن سپاسگزاری از همه آنان که ما را در برگزاری ششمین دوره جشنواره یاری و همراهی نمودند، نکاتی را صادقانه با شما همراهان همیشگی و مهربان در میان بگذارم. هر چند ممکن است برخی از آن ها را پیشتر از زبان و نوشتار من شنیده یا خوانده باشید، اما این تکرار تاکیدی است بر جایگاه و ارزش محوری این موارد و قطعا خالی از لطف هم نیست:

1.خداوند بزرگ همچون سالیان پیش، مهر و لطفش را به کمال جاری ساخت تا ششمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم ۶) نیز با حضور پرشور و چشمگیر هنرآموزان کودک و نوجوان کشورمان با موفقیت به پایان رسد. این جشنواره همچنان بر حفظ و گسترش فرهنگ اصیل و فاخر ایرانی، ارتقای سطح هنری و موسیقایی نسل جدید، کشف استعدادها و ارایه الگوهای مناسب موجود در هنر ایرانی تاکید داشته است. به اذعان بسیاری از کارشناسان فرهنگی و هنری، جشنواره و جایزه همایون خرّم پس از گذشت 6 سال، به عنوان یک جریان جدی و آینده ساز فرهنگی و هنری در کشور محسوب می شود. این بدان معنی است که باید از این سرمایه بیش از پیش مراقبت کرد و با تحلیل مزیت ها و آسیب ها، به اصلاح و بهبود و رفع مشکلات و ارتقای سطح آن پرداخت.

2.استاد همایون خرّم برکت جشنواره است. حضور معنوی اش در جای جای و لحظه لحظه جشنواره هویدا است. انرژی مثبت او و خانواده مهربان و گرانقدرش نعمتی برای جشنواره نوای خرّم است. یک سوال همواره ذهنم را مشغول می کند که آیا ایشان پیش بینی می کردند که علاوه بر مانایی آهنگ هایشان، در پرتو نام همایونِشان، گلستانی از فرزندان خنیاگر ایرانی پرورش یابد و با ادامه راه او، نسل طلایی دیگری برای موسیقی ایرانی را رقم زند؟ حتما استاد همایونِ خرّمِ ویولنیستِ آهنگسازِ مهندسِ اخلاق مدار، در زندگی، خوبی های معنوی زیادی سرمایه گذاری کردند که اینگونه خداوند برای او عزّت و بزرگی خواسته است.

این عین کلام و وعده الهی است که در سوره آل عمران؛ آیه 26 می فرماید:

«بگو: خدایا! ای مالک همه موجودات! به هر که خواهی حکومت می دهی و از هر که خواهی حکومت را می ستانی، و هر که را خواهی عزت می بخشی و هر که را خواهی خوار و بی مقدار می کنی، هر خیری به دست توست، یقیناً تو بر هر کاری توانایی.» 

3.هنرآموزان شرکت کننده در جشنواره نوای خرّم اعم از برگزیدگان یا آنان که برگزیده نشده اند همگی به دستاوردهای بزرگی دست یافته اند که شاید به مرور زمان بدان واقف شوند. به هر حال جشنواره موسیقی نوای خرّم را نیز مانند هر رویداد دیگری، می توان برشی کوچک اما واقعی از زندگی یک علاقمند یا عاشق موسیقی با تمام فراز و نشیب ها و تلخ و شیرین های آن در نظر گرفت. این جشنواره برای شرکت کنندگان دستاوردهایی بزرگتر از برد و باخت یا انتخاب شدن یا نشدن دارد. کسب تجربه واقعی و میدانی در عرصه اجرای هنری آنهم در حضور بزرگان موسیقی کشور و مردم، شرکت در یک رقابت سالم اما جدی هنری در قالب یک جشنواره بزرگ موسیقی، آشنایی بیشتر با توانایی های هنری هم سن و سال های خود، شناخت عمیق تر نسبت به موسیقی اصیل ایرانی و آهنگسازان و ترانه سرایان بزرگ کشور، تجربه اجرای جدی صحنه ای و استرس ناشی از آن، تجربه کار گروهی در قالب اجراهای دو نفره تا ارکسترال، یافتن انگیزه و شور و هیجان برای تلاش و تمرین بیشتر، تاب آوری و ظرفیت سازی در قبال نتایج داوری و تجربه انتخاب شدن یا نشدن در شرایط رقابتی و … از مهمترین این دستاوردها است که به مرور زمان آثار و ابعاد آن در زندگی هنری فرزندانمان بیش از پیش نمایان می شود.همانگونه که بارها اعلام شد هدف اصلی از برگزاری رقابتی جشنواره و جایزه همایون خرّم، صرفاً ایجاد و افزایش انگیزه و ذوق و شوق بیشتر در عزیزمان برای ارایه باکیفیت بهتر اجرای موسیقی است و به هیچ وجه به منزله برد و باخت در یک مسابقه نیست. هر چند اگر آنهم باشد فرزندانمان باید بیاموزند که هر عدم موفقیتی را به چشم شکست نبینند و سعی نمایند تا با انگیزه بیشتر برای ارتقای خود تلاش نمایند.

4.خانواده هنرآموزان بزرگترین سرمایه فرزندانمان و نیز از ارزشمندترین سرمایه های جشنواره نوای خرّم هستند. بدون حمایت، پیگیری، تلاش و صرف وقت و هزینه و انرژی این پدران و مادران عزیز و مهربان، هنرمندی شکل و جشنواره ای پا نمی گیرد. شاید سخت ترین نقش خانواده ها در این میان، ظرفیت سازی و پشتیبانی روحی و روانی برای هنرآموز برگزیده یا انتخاب نشده است که نه اولی دچار غرور شود و و نه دومی دچار سرخوردگی و احساس شکست. که این هر دو خطری جدی برای ادامه درست راه و مانع موفقیت در فعالیت هنری است. همچنین تحلیل آماری و تخصصی کیفیت ارایه شرکت کنندگان و اجراها در طی شش دوره جشنواره نشان می دهد که هنرآموزان در رده سنی 10 تا 15 سال در اوج آمادگی و انگیزه برای فراگیری و اجرا به سر می برند و پس از آن عمدتا دچار افت و روند نزولی می شوند که در این زمینه نیز خانواده ها می بایست تمهیدات لازم را برای تداوم آمادگی فرزندان خود بیاندیشند.

5.آموزشگاه ها  و مدرسین موسیقی در طی شش دوره جشنواره به ویژه در دوره ششم بسیار فعال حضور یافتند. تلاش این عزیزان که در شرایط سخت اقتصادی، آموزش موسیقی و هنر را پیشه خود قرار داده اند و با آماده سازی هنرآموزان و یا تشکیل گروه های موسیقی و حضور در جشنواره زحمات زیادی را متقبل شدند، بسیار قابل تقدیر است. قطعا مدرسین و مدیران آموزشگاه های موسیقی به مرور و با کسب تجربه بیشتر در این حوزه، به ارتقای سطح فنی خود و رفع نواقص تخصصی هنرآموزان و گروه هایشان خواهند پرداخت. تجربه شش دوره جشنواره نشان می دهد که استعدادهای بسیاری در کودکان و نوجوانان وجود دارد که نیازمند تعلیم و هدایت صحیح است و در موارد زیادی نیز آثار تعلیم و هدایت نادرست که ناشی از ضعف برخی مدرسین موسیقی است به چشم می خورد. بنابراین لازم است علاوه بر هنرآموزان، بسیاری از مدرسین و آموزشگاه های موسیقی نیز برای ارتقای سطح فنی و تخصصی خود تلاش نمایند.

6.هنرمندانِ بسیاری در طی 6 سال گذشته در کسوت داوری جشنواره و یا مشاور و راهنما ما را یاری نمودند که قدردانشان هستیم. مشاوران و داوران جشنواره نوای خرّم همه ساله از متخصص ترین و باتجربه ترین هنرمندان عرصه موسیقی انتخاب شده اند که هر یک پیشینه درخشان و متعدد در امور نوازندگی و خوانندگی، آهنگسازی و تنظیم، آموزش و پژوهش و داوری مسابقات هنری متعدد دارند و با دقت و وسواس فراوان به داوری اجراها می پردازند. در جشنواره امسال نیز 19 نفر از این عزیزان قبول زحمت نمودند و با صرف وقت و دقت بسیار طی شش روز کامل به تماشا و بررسی و داوری اجراها به صورت حضوری پرداخته و با مد نظر قراردادن معیارهایی چون آراستگی ظاهر و آداب صحنه، کوک ساز، تکنیک و صدادهی (هماهنگی فنی در اجرا برای گروه‌ها)، تنظیم، خلاقیت و نوآوری یا اجرای صحیح و نزدیک به اصل اثر و احساس در اجرا، به امتیازدهی آثار پرداختند که سپاسگزارشان هستیم.

7.رسانه های مجازی و مکتوب و شبکه های اجتماعی و نیز شبکه های رادیویی نقش مهمی در معرفی جشنواره و فراگیرشدن آن داشته و دارند. خبرنگاران بی ادعا و پرتلاش عرصه فرهنگ و هنر و به ویژه موسیقی با پوشش و انتشار به هنگام اخبارو اطلاعیه های جشنواره و انعکاس نظرها و انتقادها و پیشنهادها در باره آن، کمک شایانی نمودند. در این میان صفحات هنرآموزان و آموزشگاه ها در شبکه های مجازی نیز نقش رسانه ای وسیعی ایفا نمودند.

8.معاون امور هنری و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین بنیاد فرهنگی و هنری رودکی در طول سال های برگزاری جشنواره به ویژه در دوره ششم جشنواره همواره از حامیان معنوی آن بوده اند و در صدور مجوزها و نیز معرفی جشنواره در سطح استان ها و صرفاٌ در این دوره با رایگان در اختیار گذاشتن تالار وحدت برای اجرای مراسم پایانی، نقش مؤثری ایفا نمودند که جای قدردانی دارد. امید که این حمایت معنوی با فراهم کردن و ایجاد تسهیلات بیشتر برای جشنواره در حال رشد نوای خرّم، توسعه یابد.

9.همکاران موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش به مثابه یک خانواده منسجم و صمیمی اند و هر یک عاشقانه و بی منت و در بسیاری موارد فراتر از وظایف سازمانی خود در راه اهداف موسسه به ایفای نقش می پردازند. آنان با  صبر و حوصله و تلاشی وصف ناشدنی در طول یک سال تلاش می  نمایند تا جشنواره به بهترین نحو به انجام برسد. پرتلاشی همکارانم در طول دوره محدود رقابت جشنواره، تنها گوشه ای از زحمات آنان است. رادنواندیش با آنان زنده و پویاست.

                                                                                                                                                                                                                بردیا صدرنوری

مدیرمسئول موسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش

و مدیر جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم)

 از قاب حسین حاجی بابایی

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *