شبی با “استاد محمد اسماعیلی” تجلیل از نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی “محمد اسماعیلی”

آیین نکوداشت استاد محمد اسماعیلی نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی پنجشنبه شب نهم آذر ماه به همت مؤسسه فرهنگی هنری «رادنواندیش» با حضور هنرمندان مطرح کشورمان و تعدادی زیادی از دوستداران موسیقی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

روایت اسماعیل تهرانی از اسماعیلی و تهرانی!

اسماعیل تهرانی آهنگساز و رهبر ارکستر شهر تهران در این مراسم با قدردانی از مقام هنری استاد محمد اسماعیلی بیان کرد: مولانا فرمود این علم موسیقی بر من چون شهادت است/ چون مومنم شهادت و ایمانم آرزوست. همه ما از بدو تولد زیر پوشش دو معلم آموزش می بینیم یکی «معلم پنهان» و دیگری «معلم آشکار». «معلم پنهان» همان خانواده است که از آنها آموزش های لازم را دریافت می کنیم و بخش دیگری از این معلم پنهان نیز جامعه است که از این جامعه رفتارهایی را هم یاد می گیریم. بخش دیگر نیز «معلم آشکار» است اما در زندگی به برخی معلم های آشکار برمی خوریم که هم «معلم پنهان» هستند و هم «معلم آشکار» و استاد محمد اسماعیلی یکی از همین معلمان دو وجهی من در زندگی بود.

وی ادامه داد: وقتی وارد هنرستان موسیقی شدم تعدادی از استادان بودند که این دو ویژگی را که به آن اشاره کردم، داشتند. بنده به خاطر دارم در سال ۱۳۴۰ استاد حسین دهلوی مدیر وقت هنرستان موسیقی سازهای مهجوری را وارد هنرستان کردند و ما این شانس را داشتیم در این کلاس ها حضور داشته باشیم. در این راستا مرحوم حسین تهرانی مامور شد که کلاس های آموزش تمبک را به عهده بگیرند اما بعد از چند سالی که گذشت ایشان گرداندن کلاس را به عهده محمد اسماعیلی گذاشت و ما این افتخار را داشتیم که تا پایان دیپلم در محضر ایشان به فراگیری بپردازیم.

تهرانی با اشاره به نکات موثر کارگاه های آموزشی استاد حسین تهرانی و محمد اسماعیلی در هنرستان موسیقی اظهار کرد: وقتی ما در کلاس حسین تهرانی بودیم او می گفت «قبل از موسیقیدان بودن انسان باشید» که متاسفانه الان این جمله را از کمتر استادی می شنویم. به هر حال بعد از استاد حسین تهرانی، استاد محمد اسماعیلی به ما احساس مسئولیت، باریک بینی، تیزبینی و دقت عمل، آداب رفتاری، پنداری و گفتاری، نظم و اخلاق هنری و در پایان همه اینها تکنیک یا همان فن نوازندگی تمبک را آموخت و ما دیدیم بعد از مدتی که از این کلاس ها گذشت بسیاری از هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان در این عرصه حضور جدی پیدا کردند و رفته رفته کلاس محمد اسماعیلی در واحد تمبک چنان حجمی پیدا کرد که می توانم بگویم تمامی هنرمندان در این کلاس ها شرکت می کردند. حتی زمانی یادم هست وقتی در هنرستان تدریس می کردم حجم صدایی کلاس های محمد اسماعیلی ما را یاد میدان های جنگی می انداخت که در شاهنامه ها و منظومه های ادبی سراغ داشتیم.

این رهبر ارکستر تصریح کرد: ما سال های سال در خدمت محمد اسماعیلی بودیم و از او درس زندگی گرفتیم. او همیشه مانند برادر بزرگتر و پدر مواظب ما بود. صفتی که امروز آن را کمتر در معلمی می بینیم. ما با او در آن دوران طلایی ضمن فراگیری آموزش حتی به گردش و تفریح می رفتیم و حتی روزی اگر به دختری برای ازدواج علاقه مند می شدیم استاد اسماعیلی مانند پدری مهربان در کنار ما حضور داشت. استاد اسماعیلی مردی دغدغه مند، مهربان و منظم بود که ما در هنرستان موسیقی از او نکات بسیار ارزشمندی آموختیم و امیدوارم این هنرمند سال های سال زنده باشد تا همچنان از او یاد بگیریم و بیاموزیم.

اهدای تندیس و اجرای چند برنامه موسیقایی ویژه

اهدای تندیس طلایی از سوی مؤسسه فرهنگی هنری «راد نواندیش» توسط بردیا صدرنوری مدیر مسئول مؤسسه و ناصر ایزدی مدیر موسیقی مؤسسه بخش دیگر آیین نکوداشت استاد محمد اسماعیلی بود.

محمد اسماعیلی هم بعد از دریافت تندیس بیان کرد: از همه تشکر می کنم که امشب به تالار وحدت آمده و دل ما را خوش کردید.

دونوازی تمبک و سنتور محمد اسماعیلی و سعید ثابت، اجرای دونوازی تمبک و سنتور در آواز دشتی گوشه عشاق، پخش کلیپی با عنوان «استاد محمد اسماعیلی به روایت استاد اسماعیل تهرانی»، اجرای گروه نوازی تمبک با قطعاتی از استاد محمد اسماعیلی با هنرمندی مسعود پور سید احمد، عادل تاجیک، امیر حسین عرب، حافظ پور سعید احمد، رامین صبری، امید ناصری، مرتضی بابایی، آرش زرن قلم، علی ایجادی، محمد میرزا خانی، امیررضا ملک احمدی، سعید احتشامی، سهیل همیشه بهار، مسیج نصیری، سجاد ترازی، سینا قادری، ابراهیم صالحی، نسرین فراهانی، زهرا صبری، امین جوادی، امیررضا احمدی، سپهر فرجی، احسان قدمی و محمد اسماعیلی، اجرای گروه «فرامرز پایور» به سرپرستی سعید ثابت با قطعات «هفت ضربی سه گاه» به آهنگسازی سعید ثابت، «هفت ضربی»، تصنیف «مرا عاشق» اثر استاد علی تجویدی، دو نوازی تمبک و سنتور، تصنیف «زلف و گره» به آهنگسازی علی تجویدی، «رنگ سه گاه» با هنرمندی محمد اسماعیلی نوازنده تمبک، سعید ثابت نوازنده سنتور، امیر حسین رضا نوازنده تار، هومان رومی نوازنده کمانچه، بنفشه بختیاری نوازنده سنتوربم، آزاده شمس نوازنده قیچک، فرهاد احمدی نوازنده تاربم، زمان خیری نوازنده نی و علیرضا فریدون پور خواننده بخش های مختلف آیین نکوداشت استاد محمد اسماعیلی را تشکیل می داد.

حسن ناهید، فضل الله توکل، عباس خوشدل، لوریس چکناواریان، فریدون شهبازیان، وارطان ساهاکیان، اسماعیل تهرانی، فخری ملک پور، پری ملکی، میلاد کیایی، سیما مافیها، مزدا انصاری، بیژن بیژنی، سهیل محمودی، سامان احتشامی، علی جعفری پویان، آرش فرهنگ فر، نازنین پدرثانی، آزاده امیری، علی بدخشان، بیژن بیژنی، حسین مظفری، از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

در ادامه گزارش تصویری این مراسم را مشاهده می فرمایید (عکاس: المیرا بابایی)

مراسم رونمایی آلبوم موسیقی ایرانی «بیدل»، با حضور جمع کثیری از هنردوستان و هنرمندان عرصه های مختلف کشور

مراسم رونمایی آلبوم موسیقی ایرانی «بیدل»، با حضور جمع کثیری از هنردوستان و هنرمندان عرصه های مختلف کشور، توسط مؤسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش با همکاری فرهنگسرای ارسباران، روز جمعه مورخ 12 آذر 95 در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

این آلبوم توسط مؤسسه فرهنگی و هنری رادنواندیش منتشر و از هفته آینده روانه بازار موسیقی خواهد شد.

البوم موسیقی «بیدل» اثر تازه ای به آهنگسازی «علی ربانی فر»، تنظیم «بابک شهرکی» و با صدای «حمید خزاعی» می باشد که در تاریخ ۱۲ آذر ماه سال جاری، رونمایی شد.

این مراسم در حالی برگزار گردید که هنرمندان و هنردوستان زیادی در آن شرکت داشته و استقبال گسترده ای از آن صورت گرفت. آغازگر مراسم سخنرانی مجری جهت خوش آمد گویی به میهمانان و معرفی برنامه ها و بخش مختلف مراسم بود. چهار کلیپ برای این مراسم آمده شده بود که سه کلیپ مربوط به مصاحبه هایی با «علی ربانی فر»، «بابک شهرکی» «حمید خزاعی» و پشت صحنه هایی از ضبط قطعات بود. کلیپ چهارم مربوط به تصاویر آرشیوی از زنده یادان «همایون خرّم» و «رحیم معینی کرمانشاهی» بود که سازندگان آلبوم «بیدل» در طول پروسه ی خلق آن از راهنمایی های این اساتید فقید بهره برده بودند. سخنرانی «علیرضا میر علینقی»، معرفی هنرمندان و عوامل دست اندر کار ساخت آلبوم، سخنرانی «میلاد کیایی» ضمن پخش ویدیو ها و در فواصل بین آنها صورت گرفت. پس از آن عوامل اصلی گروه یعنی «بابک شهرکی»، «علی ربانی فر»، «حمید خزاعی» و «امین عبدالملکی- شاعر» به روی صحنه دعوت شدند که به اتفاق دکتر «بردیا صدرنوری» مدیرعامل مؤسسه «رادنواندیش»، «ناصر ایزدی» مدیر بخش موسیقی آن و «دکتر سلیمانی» ریاست «ارسباران» از طرح آلبوم «بیدل» رونمایی گردید.

حمید خزاعی صحبت های مختصری در باب تشکر و قدردانی از حضار و زحمات یکایک دست اندر کاران برگزاری این مراسم ارائه کرد که: «از زحمات فراوان جناب آقای دکتر سلیمانی ریاست محترم فرهنگسرای ارسباران و کلیه ی عوامل اجرایی محترم فرهنگسرا و همینطور جناب آقای دکتر بردیا صدر نوری، مدیر عامل هنرمند و فرهیخته موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش و هنرمند ارزنده جناب ناصر ایزدی مدیر بخش موسیقی و سرکار خانم فراهانی مدیر داخلی و کلیه عوامل اجرایی موسسه بسیار سپاسگزارم. همچنین از حمایت و حضور پرمهر همه اساتید، هنرمندان و هنردوستان عزیز که با حضور خود به محفل ما گرما بخشیدند کمال تشکر را دارم».

از اساتید و هنرمندان موسیقی و ادبیات که در این رویداد هنری حضور بهم آورده بودند می توان به «فضل الله توکل»، «میلاد کیایی»، «مهرداد پازوکی»، «مسعود جاهد»، «مهران مهرنیا»، «محمدعلی بهمنی»، «دکتر هماسادات افسری»، «فضل الله شهرکی»، «سعید رودباری»، «امیر صادقی»، «علیرضا میرعلینقی»، «پری ملکی»، «حوروش خلیلی»، «ناصر وحدتی»، «مزدا انصاری»، «حمیدرضا صدری»، «عمران فروزش»، «وحید وفایی»، «بهنام شهرکی»، «مسعود کهریزی»، «علی پیکرزاده»، «امین رحیمی»، «یاسر موحد»، «رضا رفیع»، «امیر مرزبان»، «حسین متولیان»،« رضا اشعاری»، «محسن صمیمی»، «حسن آذری»، «هاله زارع»، «رضا خرّم»، «مسیح مریمی»، «علی صادقی»، «پروین پناهی »و همچنین اساتید و هنرمندان تئاتر ، سینما و تلوزیون «اکبر زنجانپور»، «رضا بابک»، «محسن قاضی مرادی»، «مهوش وقاری»، «بهزاد خداویسی»، «حبیب رضایی»، «صبا کمالی»، «رویا بختیاری»، «سیامک ادیب»، «رضا امیر احمدی»، «بایرام فضلی»، «حسن علی کرمی» و «سحر خزاییلی»، «دکتر خلیل کویکی»، «پروفسور سعید فلاح تفتی»، «حسن آذری»، «بایرام فضلی»، اشاره کرد.

عکاسان «علی خزاعی»، «حمید احمدی»، «نادرمسلمی» و «مهدی نعمت اللهی»تدوین گر کلیپ های پخش شده در سالن، بوده اند.

آلبوم «بهانه ی تو» منتشر شد

آلبوم موسیقی بهانه‌ی تو به آهنگسازی ناصر ایزدی و با صدای مهدی فلاح منتشر شده است. این آلبوم موسیقی اجرایی از گروه مهر به سرپرستی ناصر ایزدی با ترکیبی از سازهای ایرانی و کلاسیک است. این اثر شامل شش قطعه با نام‌های: بگو به باران، سرو سیمین، تو از کجا سیده‌ای؟، شبگرد، گل باغ آشنایی، بیایید بیایید با اشعاری از: شفیعی کدکنی، رهی معیری، صابر امامی، مولانا و م.آزاد می باشد.

همچنین دو آهنگ بی‌کلام، همنوازی پیانوی بردیا صدرنوری و آواز مهدی فلاح بر روی شعری از فریدون مشیری، تکنوازی کمانچه علیرضا دریایی و همنوازی سازهای کوبه‌ای از دیگر بخش‌های این اثر موسیقایی است.