سومین دوره جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم آغاز شد

با محوریت اخلاق مداری در عرصه هنر

سومین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم (نوای خرّم 3) پنجشنبه شب چهاردهم مرداد ماه با حضور تعدادی از هنرمندان، اجرای چند برنامه موسیقایی و تقدیر از یک عکاس پیشکسوت موسیقی آغاز شد.

 سومین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم (نوای خرّم 3)، مراسم افتتاحیه سومین جشنواره و جایزه موسیقایی همایون خرّم(نوای خرّم 3) پنجشنبه شب چهاردهم مرداد ماه با حضور تعدادی از هنرمندان، اجرای چند برنامه موسیقایی و تقدیر از یک عکاس پیشکسوت موسیقی در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار شد. 

 به گزارش امور رسانه، تقدیر از محمد دولو عکاس پیشکسوت موسیقی به پاس سال ها تلاش در عرصه عکاسی موسیقی یکی از بخش های آیین افتتاحیه بود که با حضور بردیا صدرنوری دبیر جشنواره و مدیر مؤسسه  فرهنگی هنری «راد نو اندیش» ، محسن سلیمانی مدیر فرهنگسرای ارسباران، رضا خرّم فرزند زنده یاد همایون خرّم و ناصر ایزدی مدیر بخش موسیقی مؤسسه «راد نو اندیش» انجام گرفت.

 محمد دولو حین اجرای این مراسم تقدیر گفت: نزدیک به 60 سال است که به طور مستمر با هنرمندان فعال عرصه موسیقی در ارتباط هستم و این باعث افتخار من است که موفق به عکاسی بسیاری از هنرمندان و استادان این عرصه شدم. جالب اینکه خیلی از هنرمندانی که امروزه به عنوان استاد و مدرس موسیقی مشغول به فعالیت هستند، عزیزانی بودند که من در دوره کودکی ، زمانی که در اردوهای مدرسه حضور پیدا می کردند، عکاسی می کردم و امشب باعث مباهات و افتخار من است که در میان برخی از آنها حضور پیدا کرده ام.

 رضا خرّم فرزند زنده یاد همایون خرّم نیز در بخش دیگری از مراسم پیامی را قرائت کرد که متن آن به شرح زیر است: 

 «بسیار شادمان و هزاران بار خداوند را شاکر هستیم که «نوای خرّم» وارد سومین سال از وجودش شد. افزایش شوق و ذوق در کودکان و نوجوانان نسبت به موسیقی اصیل و غنی ایرانی، تلاش فراوان و همت و اراده محکم این عزیزان برای یادگیری ظرایف موسیقی اصیل ایرانی توام با تمرین و ممارست، ترویج بیش از پیش اخلاق مداری در میان این طیف، از مهم ترین اهداف و دستاوردهای این جشنواره تا کنون است. به هر ترتیب دست اندرکاران این رویداد در تلاشند تا تاکید کنند موسیقی اصیل ایرانی بسیار غنی است و اگر کاستی وجود دارد، نیازمند تلاش بیشتر اهالی موسیقی ایرانی است.

                       تودرخت خوب منظر همه میوه ای و لیکن        چه کنم به دست کوته که نمی رسد به سیبت(سعدی)

امیدواریم که در سایه تلاش با عشق و خلوص از این درخت ریشه دار و پرثمر بهره وافر گرفته شود. ما امشب گرد هم آمدیم تا سومین دوره جشنواره و جایزه همایون خرّم «نوای خرّم» را آغاز نماییم، از پوستر آن رونمایی کنیم و اجرای برگزیدگان گروهی دوره دوم و بخشی از ثمره جشنواره را شاهد باشیم.

 از مجموعه نجیب و زحمتکش موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش تشکر فراوان دارم. زیرا اجرای چنین برنامه هایی با این گستردگی مخاطب به وسعت ایران عزیز با این نظم توسط بخش خصوصی جز با عشق و دریادلی مقدور و ممکن نیست. ما همواره بر این باور بودیم که روح بزرگ پدر همواره نیروی حرکه اصلی این حرکت است. روح ایشان و تمام بزرگان از دست رفته موسیقی اصیل ایرانی شاد. »

 براساس این گزارش رونمایی از پوستر سومین جشنواره و جایزه «نوای خرّم» نیز بخش دیگری از مراسم افتتاحیه بود که در این بخش رضا خرّم و محمد دولو از پوستر جشنواره را رونمایی کردند.

اجرای چندین قطعه موسیقایی به آهنگسازی استاد همایون خرّم در بخش های مختلف مراسم با هنرمندی هنرمندان کودک و نوجوان دوره های گذشته جشنواره و جایزه «نوای خرّم» بخش عمده مراسم افتتاحیه را تشکیل می داد.

 اجرای قطعه های «ساغرم شکست ای ساقی» با هنرمندی صدرا پیشدادی سنتور، دیبا پیشدادی پیانو، «غوغای ستارگان» با هنرمندی آرشاک انوری پیانو و آرشیدا انوری ویولن از شیراز، «اشک من هویدا شد» با هنرمندی علی مثقالی همت آبادی ویلون، محمد مثقالی همت آبادی تمبک از قم، «باز آمدی» و «راز دل» توسط گروه «ضرباهنگ» به سرپرستی و نوازندگی پیانو سپاس صدرنوری و هنرمندی آسمان صدرنوری نوازنده تنبک، همخوان ، یکتا سادت احمدی زاده، شبنم بهرامی اصل نوازندگان ویولن سل ،غزل روزبهانی نوازنده ویولن ، امیرحسین سیف نوری نوازنده کمانچه، پریما صبوریان و فریماه خرّمی همخوان از جمله آثاری بودند که در مراسم افتتاحیه برای حاضران در برنامه اجرا شد.

 گروه «مهر نواز» به سرپرستی آرمان حیدریان از شهرچالوس با اجرای دو اثر «گمشده» و «بهار گلها» و گروه هنرمندان خردسال متشکل از سپهر زاهدی نیا، آرمین باقر کاسه گری، سیده زمانه هاشمی اشکا، سیده شادیا پورحجتی،صدف صیاد، غزل احمدی نوازندگان ویولن و پوریا محمدپور تمبک، ارکستر «گل ها» به سرپرستی پویا بنی اسدی از کرمان با اجرای «درمیان گل ها» و «شه زاده رویاها»، گروه «ارکستر ترنم مهر» به سرپرستی زهرا کریمی از شهریار با اجرای دو آهنگ «آنچه گذشت» و «پیک سحری» نیز از جمله گروه هایی بودند که در این مراسم به اجرای برنامه پرداختند.

میلاد کیایی، جهانشاه صارمی، پری ملکی، فاروق کسمایی، کوشا کرمی، مزدا انصاری از جمله هنرمندانی بودند که در مراسم افتتاحیه سومین دوره جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرّم ( نوای خرّم 3) حضور داشتند.

پنجمین دوره وبلاگ‌ها و سایت‌های موسیقی ایران با حمایت موسسه فرهنگی و هنری راد نواندیش برگزار شد

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره وبلاگ ها و سایت های موسیقی ایران با حمایت مؤسسه فرهنگی هنری راد نو اندیش با حضور جمعی از هیئت داوران و مسئولین برگزاری جشنواره، هنرمندان و مدیران و نویسنده های وبلاگ ها و سایت‌های مطرح موسیقی کشور، پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه (ساعت ۱۸) در تالار هنر فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در ابتدای این برنامه، مجری این جشنواره، زهرا تقی ملا، پس از خیر مقدم و معزفی جشنواره، از میهمان و حامی معنوی این جشنواره، دکتر محمد سریر درخواست کرد به ایراد سخنرانی بپردازد.

دکتر سریر گفت: «طبق آمار جدید ۶۰ درصد مردم ایران از اینترنت استفاده می کنند در حالی که این رقم در حدود ده سال پیش ۵ میلیون نفر (حدود ۵ درصد) بوده است. استفاده زیاد مردم از اینترنت به خودی خود نه یک خبر مثبت است نه منفی، چراکه اینترنت یک چاقوی دو لبه است که هم می تواند ابزار برش باشد و هم دست را ببرد؛ چنین جشنواره هایی است که می تواند استفاده مردم از اینترنت را سم و سوی مثبت تری بدهد. در ایران هنوز اکثر کاربران اینترنت در پی ارتباط با هم از طریق این تکنولوژی هستند، در حالی که غرب در این زمینه وضعیت بهتری نسبت به ایران دارد و آنها تا حد بیشتری در پی کسب دانش از طریق اینترنت هستند و ما باید این مسیر را طی کنیم و چنین جشنواره هایی هم می توانند به احیای این حرکت کمک شایانی بکنند. ما سالها پیش وقتی این حرکت در مراحل آغازین بود، در این باره صحبت هایی می کردیم که چقدر این جشنواره ها می تواند تاثیر عمیقی داشته باشد در رشد اجتماع ولی متاسفانه هنوز این حرکت، متولی جدی ندارد. ما در زمینه تولید محتوا افراد پر تلاش و فعالی داریم، در حالی که هنوز مخاطبان آن بسیار کم هستند. در کنار تولید محتوا که همراه با بینش هنری است ما باید به تربیت مخاطب مطالب علمی نیز بپردازیم.»

وی افزود: «به تازگی خبری منتشر شده است درباره انتشار اینترنتی روزنامه پرتیراژ ایندیپندنت، این روزنامه قرار است از این پس تنها به صورت اینترنتی منتشر شود؛ همین حرکت برای ما حتی از بٌعد زیست محیطی آموزنده است. فعالیت و تولید محتوا در اینترنت می تواند نگاه انسانی تری به طبیعت و رفاه نسل های بعد را فراهم کند، هر روزنامه کاغذی، به طبیعت لطمه می زند و انتشار این مطالب در اینترنت می تواند موجب حمایت بیشتر از سرمایه زیستی ما باشد.»

دکتر سریر درباره همه گیری برنامه تلگرام گفت: «درست است که این برنامه از امکانات اینترنت استفاده می کند ولی قطع بودن ارتباط آن با سرچ انجین های بزرگ موجب شده است که مطالب منتشر شده در صفحه ها تلگرام قابل سرچ نباشد و با اینکه این نوع برنامه ها، در برقراری ارتباط مخاطبان با هم بسیار موفق عمل می کنند ولی نباید جایگزین مجموعه هایی شود که به ما اطلاعات علمی تر و بینش بهتری می داد. ما باید تلاش کنیم با استفاده از فضای اینترنت به ارتقای بینش موسیقایی مان کمک بیشتر کنیم تا حدی که لذت از شنیدن موسیقی مکمل لذت ما از درک آن باشد، همینطور در دیگر هنرها. تولید محتوا در فضای مجازی نه تنها برای این نسل، بلکه برای نسل های آینده نیز می تواند موجب رشد فکری فردی و اجتماعی باشد.»

پس از سخنان دکتر محمد سریر، مجری برنامه از گروه موسیقی «صدای آناتولی» به سرپرستی هادی سپهری دعوت کرد که به اجرای برنامه بپردازند. این گروه با حضور هادی سپهری (آواز و باغلاما)، محمد کربلایی (کمانچه)، مهسا شهبازیان (قانون)، سپیده شایان راد (دَربوکه)، امیر سید احمد (دُهل) و احسان ید احمد (پرکاشن و کانکاشن) به اجرای موسیقی منطقه آناتولی کشور ترکیه پرداختند. پس از اجرای این گروه از سجاد پورقناد دبیر جشنواره در خواست شد که پشت تریبون آمده و بیانیه دبیر پنجمین جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی، ایراد شود. در ادامه کلیپ ۵ دقیقه ای پنجمین دوره جشنواره به نمایش درآمد که تصاویری از تمام دوره های جشنواره را همراه داشت.

بعد از این بخش، از کوارتت زهی مِتسو دعوت به اجرا شد. این کوارتت با اجرای ویولن یک: امیر محمد کاظمی، ویولن دو: بهار فلسفی، ویولا:ساغر مقدم فر، ویولنسل: سهراب ملک زاده به اجرا در آمد و پس از این اجرا از سرپرست و مدیر هنری این کوراتت سعید محمدعلی (که در واقع بخشی از یک آنسامبل بود) تقدیر شد، ناگفته نماند «مِتسو» با همت و حمایت مرکز آموزش موسیقی “نوای شهر آشوب” به مدیریت “علی قزانی” تشکیل شده است.

بخش آنتراکت پایان بخش قسمت اول برنامه بود و بلافاصله بعد از آنتراکت ۱۵ دقیقه ای، ارکستر نوجوانان به روی صحنه آمد، در ابتدای این بخش از آرمان نوروزی مدیر و رهبر این ارکستر دعوت شد که به روی صحنه آمده و توضیحاتی در باره این ارکستر دهد. نوروزی گفت: این ارکستر یکسال است که به فعالیت می پردازد و با اینکه در ابتدا ۱۰ عضو داشته امروز ۶۰ عضو دارد. در ادامه ارکستر به اجرای قطعاتی از به رهبری شهرام توکلی پرداخت و در قطعه آخر نوازنده نوجوان پیکولوی ارکستر، همراه با ارجای سولوی خود هدایت ارکستر را نیز به عهده گرفت که مورد تشویق مخاطبان قرار گرفت.

پس از اجرای این ارکستر، دکتر هومان اسعدی موزیکولوگ و استاد دانشگاه به روی صحنه آمد و بیانیه هیات داوران را قرائت کرد.

پس از این بخش نوبت به معرفی برگزیدان پنجمین دوره جشنواره رسید:
نقد بخش اصلی
۱- جعفر آقابِرارنیاگودرزی با نقد: نقدی بر مقاله ی (نگاهی گذرا به پیدایش و رشد موسیقی مردم پسند در ایران از ابتدا تا سال ۱۳۵۷)
۲-کامیار صلواتی با نقد: (تقلای یافتن راهی نو ؛ نگاهی به آلبوم ِ “سخنی نیست”)
۳- ابوالفضل زنده بودی با نقد: نقدی بر مقاله (آهنگ شعر معاصر)

نقد بخش جنبی
۲- محمد خلیلیان با نقد: (وانماییِ روایاتِ معیار؛ نگاهی به موسیقی و اجرای گروه کاربن)

یادداشت بخش اصلی
۱- نیوشا مزیدآبادی با یادداشت: رسانه‌ی بی‌مسئولیت چه چیز را از چه کسی و به چه کسی می‌رساند؟ واقعیت در محاقِ عوام‌گرایی
۲- مشترکا به سهیلا صدیقی با یادداشت: برخی خوانندگان پاپ متوهم‌اند؟! و محمد جواد صحافی با یادداشت: نگاهی به موسیقی در سال ۱۳۹۴
۳- مهدی فیروزیان با یادداشت: (با خنیاگران؛ شهریار فریوسفی)

یادداشت بخش جنبی
۱- بیتا یاری با یادداشت: “محاسبه کنید پیش از آنکه توسط دیگران محاسبه شوید”
۲- حسین سلیمی با یادداشت: مرثیه ای بر احوالات خبرنگاران موسیقی
۳- سیداصغر نوربخش با یادداشت: کلام پیش نمی‌رود چراغ‌های شهر را روشن کنیم!

مقاله علمی پژوهشی بخش اصلی
۱- بهرنگ نیک آیین با مقاله: (مروری بر نظریات مربوط به نگرش های درون فرهنگی و برون فرهنگی در قوم موسیقی شناسی)
۲- امیرحسین رحمتی: با مقاله (از کافه تا رودکی)
۳- مشترکا” به شاهین مهاجری با مقاله (رابطه ساختارهارمونیک صدا و خوش صدایی ) و احمد جعفری: با مقاله (رفتار موسیقایی، ساختار اجتماعی)

مقاله علمی پؤوهشی بخش جنبی
۱- گروه پژوهشی پویش با نمایندگی یاسمین شاه حسینی با مقاله: (آسیب‌شناسیِ فرایند ساخت و فروشِ سازهای موسیقی ایران )

مقاله ژورنالیستی بخش اصلی
۱- میثم پورتجریشی: با مقاله: اسمائیلوویچ، منادی صلح
۲- سارا معاهد با مقاله: تصانیف مرتضی محجوبی
مقاله ژورنالیستی بخش جنبی
۱- بابک ولی پور با مقاله: تاملی بر آموزش گیتار کلاسیک در ایران

وبلاگ برگزیده: وبلاگ «نیریز» به قلم سعید مستفیضی
سایت برگزیده: سایت «موسیقی ایرانیان» به سردبیری ابراهیم مولائی

اجرای ارکستر نوای مخالف به سرپرستی و آهنگسازی مسعود نجفی پایان بخش پنجمین دوره جشنواره سایت ها و وبلاگ های موسیقی بود. نوازندگان این گروه: سنتور، مسعود نجفی، کمانچه، علیرضا دریایی، تنبک، سیاوش عبدی و خواننده این برنامه رامین بحیرایی بود.