کتاب مصور «آسمان از نگاه آسمان»

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری «رادنواندیش»، کتاب مصور«آسمان از نگاه آسمان» مشتمل بر عکس های آسمان صدرنوری هنرمند نوجوان 16 ساله عرصه عکاسی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

آسمان صدرنوری طی یادداشتی درباره این کتاب مصور توضیح داده است:

« سلام – جایی نوشته ای خواندم از عکاس بزرگ استرالیایی دستین اسپارکس که گفته بود:«عکاسی داستانی است که من نمی­توانم آن را در قالب کلمات بیان کنم …» زمانی که این جمله را خواندم دقیقا حس کردم چیزی را بیان کرده­ است که مدت­ها در دل من بوده و نمی­توانستم بیانش کنم.

من هیچ وقت کلاس عکاسی نرفتم و تمامي عکس­هایی که گرفته­ام به صورت حسی و تجربی بوده­ است. همیشه هنر را دوست داشته و ­دارم و حس می­کنم تنها چيزی كه هميشه همراهم است، هنرهایی است که با آن­ها آشنایی دارم و آن­ها را به عنوان دوستان واقعی و همیشگی­ ام، معرفی می کنم. عکاسی هم جزو یکی از این دوست­های من است.

کتاب «آسمان از نگاه آسمان» بخشي از عکس های من از نگاهم به آسمان است. گزیده­ای از عکس­هایی است که از آسمان لایتنهای برخی شهرهای ایران و اروپا و با استفاده از گوشی موبایلم طی سال­های 1397 و 1398 (2018-2020) گرفته ­ام. بیشتر عکس­ ها از آسمان شهر رن در ایالت بریتانی (BRETAGNE) کشور فرانسه گرفته شده­ است. همچنین عکس ­هایی از آسمان شهرهای سن ملو و سن میشل از شهرهای نزدیک شهر رن فرانسه و شهرهای پاریس، مونیخ، فرانکفورت، بارسلون و نیز از آسمان شهرهای ایران مانند تهران، رشت نیز ارائه شده­ است.

بايد بگويم آسمان برای من یک الگوی زندگی است که نمی­توانم به طور دقیق حسم را در برابر خلقت به این بزرگی در قالب یک تا چند کلمه بیان کنم. از ديد من، آسمان يكی از بزرگترين خلقت­ های خداوند است و خدا آن را برای ما گذاشته است تا از آن پي ببريم كه ما هم در زندگی­مان مي­توانيم كمی مثل آسمان وسعت نظر داشته و گشاده­ دست باشيم.

از نظر من، آسمان هم مثل ما آدم ها حس دارد اما تنوع حس­هايش بيشتر از ما انسان­هاست و هيچ كدام از حس­هايش شبيه به هم نيست. من سعی كردم تا جايي كه در تواناييم بوده از حال و احساسات آسمان در زمان­ ها و مکان­ های مختلف به قولي ثبت حال كنم. اميدوارم كه همه ما انسان­ ها بتوانيم روزی مثل آسمان؛ سقف مشتركمان؛ بزرگ باشيم … اين كتاب را تقديم می­كنم به همه شما دوستداران هنر»

این هنرمند در توضیح پیشینه فعالیت های فرهنگی هنری خود نیز گفته است: « من آسمان صدرنوری هستم. در بیست و هفتمین روز از بهمن ماه سال ١٣٨٢ (16 فوریه 2004) در خانواده­ای هنرمند و هنردوست به دنیا آمدم. از همان کودکی، علاقه­ بسیار زیادی به سازهاي ویولن و تمبک داشتم. دوره­ کلاس­های ارف را با حمایت بی دريغ خانواده­ام در آموزشگاه موسیقی نظر پشت سرگذاشتم. ۷ ساله بودم که نزد سرکار خانم گوهرناز مسائلی به مدت شش سال تمبک را آموختم. از هشت سالگی و به مدت سه سال ویولن کلاسیک را در کلاس­های اساتید علی جعفری پویان، نیلوفر محبی و آوا شادمانی فرا گرفتم.

مي توانم بگويم آغاز فراگیری ویولن به سبک ایرانی، دوره تاثيرگذاري براي من در دنیای موسیقی رقم زد و بسیار خشنودم که این افتخار نصیبم شد تا از آغاز نوجوانی و از سن سیزده سالگی تا هم اکنون، با علاقه و اشتیاق فراوان، ويولن به سبك ايراني را زیر نظر استاد بسيار عزیزم جناب آقای علیرضا چراغچی فرا بگیرم. همچنین همواره به نقاشی، طراحی، نواختن پیانو و البته عکاسی علاقمند بوده­ام؛ تا آنجا که هر یک از آن­ها را به صورت تجربی تمرین کردم و همواره سعی بر این داشتم که علاقه­ و مهارتم را در این هنرها پرورش بدهم. اکنون زمان مناسبی است كه از صمیم قلب از حمایت­ها و مهربانی­ها و همراهي همیشگی خداوند بزرگ، خانواده عزیزم و دوستانی که همیشه مشوقم بوده ­اند و به ويژه موسسه فرهنگي و هنري رادنوانديش تشکر کنم .»

پرهام عرب عکاس و گرافیست نیز درباره این کتاب توضیح داده است: « کتاب «آسمان از نگاه آسمان» مجموعه­ای از عکاسی­ های آسمان صدرنوری از آسمان زیبا و پر از رنگ­ ها و اشکال متفاوت بالای سرمان است. این دختر نوجوان تلاش نموده تا با تلفن همراه تنوع احساسی، شکلی و رنگارنگی آسمان را در زمان و مکان مختلف به ثبت برساند. او با علاقه خاص خود به عکاسی و همچنین پیشینه هنری­اش در موسیقی و نقاشی، توانسته است ریتم، هارمونی، ترکیب­ بندی و احساسات موجود در عناصر تشکیل ­دهنده آسمان را به تصویر بکشد و در اختیار علاقمندان قرار دهد. شما هم شاید به این موضوع فکر کرده باشید که اگر آسمان آبی یا ابری، وسعت نداشت و فضایی بسته و محدود بود یا همیشه رنگ و شکل ثابتی می­داشت، به چه میزان می­توانست در انسان­ها احساس یکنواختی و روزمرگی ایجاد کند.

آسمان را می­توان تابلوی نقاشی آفریدگار یکتا و هنرمند بی همتا دانست که گویی نقاشی خلاق و زبردست، هر لحظه تابلوی نقاشی جدید و منحصر به فردی خلق میکند و زیبایی و احساس آن را بی منت و بدون مزد با انسان­ها و سایر موجودات به اشتراک می­گذارد.

در این میان چه زیباست افرادی که به این تابلوهای نقاشی توجه می­نمایند و بدان، با تفکر و از منظر هنری می­نگرند و تلاش می­کنند حتی با کمترین امکانات و ابزار به ثبت و دیده شدن این همه زیبایی بپردازند و چشم انسان­هایی که به آن عادت کرده ­اند و یا حتی بدان توجه ندارند به روی این همه زیبایی بگشایند. هنر عکاس نوجوان ما از این منظر بسیار با ارزش است.»

کتاب مصور«آسمان از نگاه آسمان» که توضیحات مولف، طراح هنری و آثار منتشر شده در آن با ترجمه نسیم لطف نژاد مقیمی به انگلیسی نیز برگردانده شده ، با هنرمندی آسمان صدرنوری، طراحی گرافیک و نظارت چاپ پرهام عرب در تیراژ 500 نسخه توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

این اثر طی روزهای پیش رو به دلیل رعایت موازین بهداشتی و پیشگیرانه در جهت مقابله با شیوع ویروس «کرونا» برای آن دسته از مخاطبانی که مایل به خرید اثر هستند بدون دریافت وجه نقد هزینه پیک از سوی موسسه «رادنواندیش» به آدرس مورد نظر ارسال می شود.

علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند جهت سفارش به شماره تلفن 88528147 موسسه فرهنگی «رادنو اندیش» تماس بگیرند.