“شبی به یاد شیون فومنی”، تجلیل از شاعر بزرگ گیلان “شیون فومنی (سید احمد میرفخری نژاد)”

مراسم «شبی به یاد شیون فومنی» توسط مؤسسه فرهنگی هنری رادنواندیش با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه مندان این شاعر فقید در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در ابتدای مراسم احمد ابومحبوب، مترجم و منتقد ادبی، در رابطه با ویژگی های دوزبانه بودن «شیون فومنی» در حوزه ادبیات معاصر با رویکرد مردمی سخنرانی کرد و این شاعر را از نامداران حوزه شعر گیلکی و در حوزه شعر فارسی از شاعران سرشناس و توانا برشمرد.

در ادامه مراسم تصاویری از سخنان چهره‌های شعر، هنر و ادب درباره جایگاه و ارزش های ادبی شیون از زبان جمشید مشایخی، نادر گلچین، محمدعلی بهمنی، حافظ موسوی، قدمعلی سرامی و حسین محجوبی، به صورت کلیپی به نمایش گذاشته شد.

سپس محمد سریر، موسیقی دان، دقایقی در رابطه با شعر و غزل شیون و جایگاه شعرهای وی در ادبیات معاصر سخن گفت و به ساخت موسیقی دو غزل از شعرهای شیون فومنی با صدای محمد نوری در آلبوم «جاودانه با عشق» اشاره کرد و دلیل آهنگسازی این دو اثر را عشق و علاقه وافر خود به شیون دانست. به گفته او، ارزش های شعر شیون در آینده بیشتر شناخته خواهد شد.

غزل خوانی فارسی و گیلکی شعرهای شیون توسط حامد فومنی فرزند ارشد این شاعر و متولی آثار فرهنگی و ادبی او، به همراه پیانو نوازی «بردیا صدرنوری، مدیرعامل مؤسسه رادنواندیش» از بخش‌های بعدی برنامه «شبی به یاد شیون فومنی» بود.

شمس لنگرودی، شاعر، نیز درباره ارزش های ادبی شعر شیون گفت: شیون جزء نوادر دوران است و شعر گیلکی شیون نه الان بلکه تا زمانی که زندگی جاری است و تا همیشه روزگار ماندگار خواهد بود. شیون جزء معدود شاعرانی است که در دل مردم زیست و با مردم زندگی کرد و با توجه به نوآوری‌هایش در شعر فارسی از چهره‌های ماندگار ادب معاصر است.

در پایان مراسم پس از تجلیل و قدردانی دست اندرکاران مراسم از همسر شیون فومنی و اهدای تندیس به ایشان، گروه کر مهرورزان به سرپرستی شاهرخ شیردوست کسمایی سه اجرا یکی به زبان فارسی و دو اجرای گیلکی از آثار شیون فومنی را به نمایش گذاشت.

نادر گلچین، فریدون شهبازیان، حافظ موسوی، حسین محجوبی، ارسلان کامکار، قدمعلی سرامی، علی اکبرپور، میلاد کیایی، حسین، مظفری و احمد وثوق احمدی از حاضران در این مراسم بودند.